Přeskočit na obsah

Food stories

Foodstories.cz

  JAK PĚSTOVAT MICROGREENS?

  Znáte to, chcete si připravit snídani plnou vitamínů, která vám dodá energii do nového dne, ale po ruce není ani kousek zeleniny. Nemáte zahradu, kde byste si mohli něco vypěstovat, anebo ji máte, ale zrovna na ní nic neroste. Vyzkoušejte jednoduché řešení, díky němuž můžete sklízet čerstvou zeleninu celoročně přímo ve vaší kuchyni. Stačí klíčící nádoby, správná semínka a voda! Víte, jak pěstovat microgreens?

  CO JSOU MICROGREENS A K ČEMU JSOU DOBRÉ?

  Microgreens jsou malé rostlinky zeleniny a bylinek. Rostou jen několik dní, cca 6 až 10, díky čemuž mají plnou chuť a vysoký obsah minerálů, antioxidantů a vitamínů C, D a E. Jejich výhodou je, že je lze pěstovat v pohodlí domova, nejsou náročné, máte k dispozici vždy čerstvé suroviny k jídlu a pěstování zvládne opravdu každý (i ten největší začátečník).

  Oblíbená semínka pro pěstování jsou hořčice, ředkvička, hrách, řeřicha, brokolice, rukola, kedluben, vojtěška, červené zelí a kapusta.

  DO SALÁTU, NA CHLEBA I K MASU

  Chtěli byste jejich pěstování vyzkoušet, ale nevíte, s čím je jíst?

  • na pečivu namazaném čerstvým sýrem i pomazánkou
  • na míchaných vajíčkách i avokádovém chlebu
  • jako součást pomazánek, pesta i salátu
  • jako ozdobu a k doplnění chuti polévek, těstovin a masa

  V restauracích se nejčastěji používají na zdobení polévek a předkrmů. Třeba taková kombinace hovězího tataráku s microgreens je naprosto skvělá!


  PĚSTOVÁNÍ JE HRAČKA!

  A to platí dvojnásob s klíčící sadou od české firmy Plastia. Nádoby mají několik částí, které se jednoduše složí a můžete tak začít pěstovat hned, jakmile vám je kurýr doručí.

  Microgreens lze pak pěstovat dvěma způsoby. Záleží na vás, jaký si vyberete:

  • s gelem 
  • s perlanem

  Gel stačí smíchat s vodou, nechat chvíli odstát, rovnoměrně navrstvit do sítka v misce a nasypat na něj vybraná semínka. Po naklíčení se musí rostlinky pravidelně rosit, alespoň 3x denně.

  Perlan se pouze vloží do sítka v misce, navlhčí se a posype semínky. Rosit se musí pravidelně každý den od umístění semen. Stejně jako u gelu by to mělo být alespoň 3x denně.

  Vyzkoušela jsem oba způsoby, abych je mohla porovnat. Ač bylo oboje snadné na pěstování, tak mnohem více mi vyhovoval gel. Klíčení mi přišlo rychlejší, navíc to bylo i zábavnější, protože jsem něco takového viděla poprvé. Samozřejmě záleží na každém, co si vybere a co mu bude vyhovovat více.

  REGROW SI ZAMILUJETE

  Znáte regrow? Jedná se o udržitelné pěstování, díky němuž využijete zbytky a odřezky zeleniny z vaší kuchyně. Po umístění do Regrow misky obrostou novou natí, kterou lze dále využít při vaření. 

  A jaké odřezky se na to hodí? Ideální je kořenová zelenina jako mrkev, celer, petržel, pórek nebo třeba jarní cibulka. Použít lze i k pěstování cibule a avokáda z pecky. No není to nádhera?   Spolupráce s bonami.czplastia.eu

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *