JAK FUNGUJE SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK?
Chcete mít krásné rostliny doma i venku, ale nebaví vás každou chvíli běhat s konví vody a zalévat je? Jedete na týdenní dovolenou, ale není nikdo, kdy by zalil květiny? V tom případě jsou ideálním řešením samozavlažovací truhlíky, u kterých dolejete vodu jen tehdy, když vám to ukáže ryska. Zjednodušte si starost o zeleň a staňte se skvělým zahradníkem! Víte, jak funguje samozavlažovací truhlík?
CO JE SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK?
Je to nádoba skládající se z několika částí. Její součástí jsou speciální knoty, které do sebe nasakují vodu a následně ji pouští do zeminy ke kořenům. Rostliny si pak berou tolik vody, kolik potřebují, a tak nehrozí, že by byly přelité, případně usychaly. Proto si je zamilují ti, co zapomínají pravidelně zalévat. Ať už doma, na balkóně či zahradě.
Součástí truhlíků by měl být hladinoměr, který ukazuje stav vody v zásobníku. Vodu je pak potřeba dolévat vždy, když ryska dosáhne označení MIN. Rostlinky pak dostanou pravidelnou dávku závlahy a krásně rostou.
JEDNODUCHÉ SESTAVENÍ I PĚSTOVÁNÍ
Truhlík Berberis byla moje první zkušenost se samozavlažováním. Na začátku jsem byla zvědavá, jak bude vše fungovat a zda rajčata zvládnou růst stejně dobře jako v klasickém truhlíku. Nejdříve jsem ho sestavila podle jednoduchého návodu na obalu, což mi zabralo jen pár minut. Existuje však i video, které připravila Plastia, v němž se dozvíte vše potřebné krok za krokem.
Při sestavování se nemusíte bát, že by něco do sebe nepasovalo. Vše sedí tak, jak má. Pak už jen stačí nasypat substrát, zasadit rostlinky, dosypat zbytek substrátu a doplnit vodu.
STYLOVÉ PĚSTOVÁNÍ S BERBERIS
Kdo by nechtěl mít na své terase, balkóně či na okně hezký truhlík s bohatě narostlými rostlinami? Jenže najít takový, aby se barevně i stylově hodil ke zbytku vybavení, není zas tak jednoduché. Právě proto jsou tu moderní truhlíky Berberis, které pochází z dílny mladých českých designerů ze studia WRKS. Vyrábí se hned ve třech velikostech a šesti barevných variantách s barevnou vložkou. Díky tomu si vybere každý dle svého vkusu a uvážení.
Já jsem truhlík umístila na venkovní parapet. Jelikož máme dům laděný do šedivé barvy a dřeva, tak jsem zvolila kombinaci taupe a béžové (v rozměru 60 centimetrů). Krásně se do něj vejdou dvě rostlinky rajčat, které mají dostatečný prostor pro růst.
BEZ SPRÁVNÉHO NÁČINÍ ANI RÁNU!
Pro správné sázení a péči o rostliny je potřeba mít pořádné náčiní. Proto určitě uvítáte pěstební set, jehož součástí jsou nástroje pro kultivaci, sázení i přesazování. Úzký rýček se sázecí drážkou využijete při výsadbě semínek. Širokou lopatkou lze přesadit, ale i zasadit nové rostliny. Hrabičky nakypří a provzdušní půdu. Díky dřevěnému madlu se nástroje velmi příjemně drží, a tak se s nimi i dobře pracuje. V nabídce je hned ve čtyřech barevných variantách. Já si vybrala šedou, která se pěkně hodí k truhlíku.
A co by to bylo za pěstování bez konvičky. Stylovou konvičku o objemu 1,5 litru lze využít k zalévání pokojových rostlin, ale i k dolévání vody do samozavlažovacího truhlíku. Voda teče ze štíhlé nálevky, díky které se nerozteče všude okolo (i když i mně se to občas povede). Jakou barvu si vyberete?
Spolupráce s plastia.eu